• יו"ר החברה: ד"ר עידו לוריא
  • מזכ"ל: ד"ר אילן טל
  • גזברית: ד"ר אנג'לה דרניקוב
  • חברי ועד: פרופ' חגי חרמש
  • ד"ר מיכל רפפורט
  • ד"ר סעיד מוחמד מוסא
חדשות

האם תמריצים כספיים ישקמו את מערך בריאות הנפש?

התכנית לשיקום מערך בריאות הנפש מציעה מענקים למי שיבחרו במסלול פסיכיאטריה ושכר גבוה בעשרות אחוזים לפסיכולוגים בשירות הציבורי | במשרד הבריאות טוענים: האוצר מעכב את התכנית

רופאה פסיכיאטרית. אילוסטרציה

התכנית לשיקום המערך הציבורי לבריאות הנפש, שתקציבה יעמוד על כשני מיליארד שקל, כוללת מענקים של 300-500 אלף שקל למתמחים במסלול פסיכיאטריה, חיזוק מערך בתי החולים הפסיכיאטריים ושירותי בריאות הנפש בקהילה באמצעות תקצוב, תשתיות ותקנים, לצד העלאה של כ-38% בשכר פסיכולוגים בשירות הציבורי. בנוסף, תינתן הכשרה לרופאי משפחה, ילדים ונשים, וכן לבוגרי תארים ראשונים במקצועות טיפול, במתן סיוע נפשי ראשוני.

על התכנית דיווחה בסוף השבוע (ה') עדי כהן בדה מרקר.
על פי הדיווח, בכירים במשרד הבריאות טוענים כי משרד האוצר מעכב את התקציבים הנדרשים ליישום התכנית.

התכנית מבקשת להכפיל את מספר הרופאים המתמחים בפסיכיאטריה ובעיקר בפסיכיאטרית ילדים, שם המצוקה גדולה יותר, זאת באמצעות מענקים של 300-500 אלף שקל לרופאים במסלול זה תמורת התמחות והתחייבות להישאר למשך שנתיים-שלוש במערכת הציבורית. גובה המענק ייקבע לפי מיקום ההתמחות.

על פי התכנית יוכפל מספר הטיפולים בשירות הציבורי באמצעות השוואת שכרם של הפסיכולוגים בשירות הציבורי לזה של מטפלים דרך הביטוח הלאומי לרמה של 345 שקל לשעת טיפול. כן מבקשת התכנית להפחית את ההשתתפות העצמית של מטופלים, העומדת על 150 שקל לטיפול.

ד״ר עדי ניב־יגודה, מומחה למדיניות בריאות, המצוטט בכתבה, מסביר כי תמריצים כלכליים לבדם לא שינו את המציאות של המטופל במערכת הבריאות הציבורית. "גם כשניתנו מענקים בעבר, המצב חזר לקדמותו ואף הידרדר כשהם הסתיימו", אמר.

לדבריו, "כל תכנית לאומית לבריאות נפש חייבת להיות קוהרנטית ומבוססת על תמהיל מדויק של תמריצים כלכליים, מקצועיים וחברתיים. בנוסף, חובה ליצור בכל רשות מקומית תשתית רחבה של שיתוף פעולה בין גורמי מקצוע בתחומים שונים: בריאות, חינוך, רווחה ועוד. הצלחת התכנית תיבחן באיכות, בזמינות ובנגישות של שירותי בריאות הנפש במערכת הציבורית לכל מטופל בנקודת הקצה ולא בגובה השכר".

נושאים קשורים:  בריאות הנפש,  ד"ר עדי ניב־יגודה,  פסיכאטריה,  פסיכולוגים,  משרד האוצר,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
27.11.2023, 16:18

תמריצים כספיים אישיים ימריצו רופאים, שכל מה שמעניין אותם זה כסף, להתמחות בפסיכיאטריה. לצערינו, כאלה יש כבר יותר מידי. הגיע הזמן לחשוב על תמריצים מסוג אחר. אפשר להתחיל בתנאי עבודה נאותים.

אנונימי/ת
27.11.2023, 20:54

איך תוספת מתמחים חדשים וחסרי מיומנות תעזור לתת בטווח הקרוב טיפול שדורש מיומנות שנרכשת (במקרה הטוב) לקראת סיום ההתמחות?