• יו"ר החברה: ד"ר עידו לוריא
  • מזכ"ל: ד"ר אילן טל
  • גזברית: ד"ר איריס כהן יבין
  • חברי ועד: פרופ' חגי חרמש
  • ד"ר מיכל רפפורט
  • ד"ר אנג'לה דרניקוב
  • ד"ר סעיד מוחמד מוסא
חדשות

ה-WHO הודיע רשמית: טרנסג'נדריות איננה הפרעה נפשית

דיספוריה מגדרית נכללת מעתה בפרק המסווג נושאים בתחום הבריאות המינית במדריך העדכני של סיווג המחלות ICD11

בעיות בריאות של טרנסג'נדרים לא מסווגות עוד כהפרעות התנהגותיות ונפשיות והן הוצאו מהפרק העוסק בהפרעות נפשיות במדריך העדכני של סיווג המחלות ICD11 שפרסם ה-WHO.

בהודעת הארגון מסוף השבוע הודגש כי incongruent - דיספוריה מגדרית - הכוללת קונפליקט בין הזהות המגדרית או המין הפיזיולוגי של האדם ששויכה לו בלידתו, לבין הזהות המגדרית שאיתה הוא מזדהה, נכללת מעתה בפרק המסווג נושאים בתחום הבריאות המינית. "אין זו בעיית בריאות נפשית", הודיע ה-WHO.

האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית שאחראית לפרסום "המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות" (DSM-5: Diagnostic and Statistical Manual) הבהירה כי "אי נוחות מגדרית אינה בפני עצמה הפרעה נפשית. המרכיב הקריטי בדיספוריה מגדרית הוא נוכחות קלינית של מצוקה שמשויכת למצב זה".

במהדורה הקודמת של מדריך סיווג המחלות ICD10 טרנסג'דריות נחשבה להפרעת זהות מגדרית ונכללה בפרק המפרט הפרעות נפשיות-התנהגותיות.

ארגוני זכויות אדם בירכו על ההחלטה והביעו תקווה שגישה זאת תאומץ על ידי כל ממשלות העולם כחלק מרפורמה במערכת הבריאות הלאומית שלהן וחוקים הדורשים, רשמית, הצגת דיאגנוזות מעדכניות.

השינוי אמור להפחית במימדי הסטיגמה באנשים הטרנסיים ולהבטיח להם גישה להתערבויות בריאותיות חיוניות עבורם ללא דעות קדומות. ארגונים שונים שעוסקים בנושאי זהות מגדרית הגיבו בחיוב ובהצהרה משותפת הדגישו כי הם נאלצו "לעבוד קשה וזמן רב" כדי להביא לשינוי המתחייב הזה וכי סברו שזו תהיה בגדר "משימה בלתי אפשרית".

ביפן, כמו במדינות אחרות, אנשים זקוקים לדיאגנוזה מתחום בריאות הנפש על מנת שחוקית יוכרו כמי שעבר שינוי מין.

חברות ה-WHO אמורות עד 2020 לאשר את השינוי ולתת לו תוקף, לאחר שהנושא התקבל בשבוע שעבר במליאת ה-WHO.

נושאים קשורים:  טראנסג'נדריות,  דיספוריה מגדרית,  ה-WHO,  חדשות,  DSM-5,  ICD11,  בעיה נפשית
תגובות
11.06.2019, 19:49

לידיעת החברים סמוטריץ' וליצמן.....

אנונימי/ת
08.07.2019, 18:46

הכל פוליטיקה ופופוליטיקה -- שום קשר למדע אמיתי