• יו"ר החברה: ד"ר עידו לוריא
  • מזכ"ל: ד"ר אילן טל
  • גזברית: ד"ר איריס כהן יבין
  • חברי ועד: פרופ' חגי חרמש
  • ד"ר מיכל רפפורט
  • ד"ר אנג'לה דרניקוב
  • ד"ר סעיד מוחמד מוסא
חדשות

מניעה ראשונית תופסת תפקיד מוביל בתחום בריאות הנפש בעולם

הטמעת אסטרטגיות למניעה בתחום בריאות הנפש היא אחת מארבעת היעדיים המרכזיים של תוכנית ארגון הבריאות העולמי בתחום לשנים 2013-2020

התכנית של ארגון הבריאות העולמי (WHO) בתחום בריאות הנפש בשנים 2013-2020 מבוססת על הטמעה של אסטרטגיות למניעה ראשונית בתחום בריאות הנפש כאחד מארבעת היעדים המרכזיים שלה.

מטה ארגון הבריאות העולמי בז'נווה, מארס 2013.

מטה ארגון הבריאות העולמי בז'נווה, מארס 2013.

היעדר תכניות מניעה ראשונית במערכות בריאות הנפש בעולם נתפסת כהפרה של זכויות אדם (זכות לבריאות). האמנה הבינלאומית של האו"ם קבעה שמניעה ראשונית הינה סוגיה מרכזית בתחום זכויות האדם. עולה כי כמו בסקטורים בריאותיים וחברתיים אחרים, גם בתחום בריאות הנפש יש לתמוך ולסייע למשפחות שאינן מצליחות לספק סביבה מטפחת ובטוחה לילדיהן.

מספר מכשולים מקשים על המענה לצרכים הנפשיים של האוכלוסייה. מחקרים עדכניים מצאו שאף מדינה לא חסינה מפני הפרעות נפשיות. כמו כן, נמצא כי מרווח הטיפול (Treatment Gap), ההבדל בין השכיחות האמיתית לבין זו המטופלת, הינו גבוה גם במדינות עם שירותים מתקדמים ביותר. לכן, שירותי בריאות הנפש צריכים להכיר בכך שבמקרה של הפרעות נפשיות רבות, יותר אנשים לא מטופלים (מאשר כן מטופלים). הפער הוא עוד יותר גבוה בקרב אנשים צעירים.

סטיגמה ואפליה מהוות מחסומים נוספים אשר מעכבים עוד יותר את חיפוש העזרה או יוצרים הדרה חברתית, בעוד שבעיית התמותה המוקדמת בקרב אנשים עם הפרעות נפשיות חמורות מהווה אתגר בריאותי ציבורי. בנוסף, למרות ההתקדמות בתחום הפסיכו-פרמקולוגיה, התרופות החדשות עדיין לא עומדות בציפיות המוקדמות. באשר להתערבויות פסיכו-סוציאליות, השימוש בהן נעשה לעתים רחוקות בלבד. ארגון הבריאות העולמי מצא ליקויים בשירותי בריאות הנפש ברוב המדינות ולכן נטען כי בהינתן המגבלות הנוכחיות ביעילות הטיפולים להפחתת המוגבלות בשל הפרעות נפשיות והתנהגותיות, הדרך היחידה שהינה ברת קיימא להפחתת הנטל עקב הפרעות אלו היא מניעה.

מחקרים אפידמיולוגיים הראו שלהתעללות בילדים ונוער, כדוגמה ליעד אחד, יש השפעה משמעותית על ילדים ומתבגרים. בנוסף, יש גם השפעות מאוחרות שלה אצל מבוגרים, ביניהן הפרעות חרדה ומצב רוח, התנהגות אובדנית, הפרעות שימוש בחומרים ואפילו פסיכוזות. בנוסף, דווחו השלכות גופניות משמעותיות. המסקנה המתבקשת היא שההשפעות של התעללות מעלות את השכיחות של הפרעות נפשיות והתנהגותיות. התעללות גורמת להשלכות מוחיות-ביולוגיות, נוירו-אנטומיות ולסיכון יתר להפרעות נפשיות. ההשלכות של התעללות יכולות לעבור גם לדורות הבאים. לבסוף, מחקרים ותכניות למניעת התעללות והקטנת ההשלכות שלה הראו יעילות מחקרית.

העידן החדש בשירותי בריאות הנפש מבשר טובות בהכללת תכניות למניעה ראשונית. רפורמות בפסיכיאטריה מתכננות מסלול חדש בטיפול על ידי הבאתו אל הקהילה. אך לעשות עוד מאותו דבר ולהמשיך למקד את תשומת הלב בטיפול מרפא ובשיקום, יהווה בגדר הבסה עצמית, שכן החוב החברתי לא ייפרע והפרת זכויות האדם תימשך. בניגוד לכך, הקשר בין טיפול רפואי ראשוני ובריאות נפשית מהווה הזדמנות מיוחדת לבניית תכניות מבוססות-ראיות של מניעה ראשונית, אשר תתרומנה למענה לצרכים העולים באוכלוסיות הזקוקות לסיוע ממערכת בריאות הנפש. על כן, התכנית של ארגון הבריאות העולמי עשויה לגרום לשינוי אמיתי.

נכתב ע"י פרופ' יצחק לבב וד"ר בנדטו סרסנו.
נערך ותורגם ע"י ד"ר יוליאן יאנקו.

Levav I & Saraceno B. Primary Prevention Takes a Leading Role in World Mental Health Action. Eur. J. Psychiat 28(1); 66-70, 2014.

נושאים קשורים:  חדשות,  ארגון הבריאות העולמי,  בריאות הנפש,  מניעה ראשונית
תגובות