• יו"ר החברה: ד"ר עידו לוריא
  • מזכ"ל: ד"ר אילן טל
  • גזברית: ד"ר איריס כהן יבין
  • חברי ועד: פרופ' חגי חרמש
  • ד"ר מיכל רפפורט
  • ד"ר אנג'לה דרניקוב
  • ד"ר סעיד מוחמד מוסא
D2

ויטמין D ומניעת מחלות כרוניות ותמותה: אין עדויות להשפעה משמעותית

לרמת ויטמין D ולתוספי ויטמין D השפעה פחות משמעותית ממה שסברו בעבר; בדיקה של רמת הוויטמין באופן קבוע באוכלוסייה אינה מומלצת

שני מחקרי סקירה רחבי היקף, המלווים במאמר עורך, התפרסמו בכתב העת BMJ בנוגע לרמת ויטמין D או לתוספי ויטמין D והשפעתם.

המחקר הראשון, של תאודורטו ושות' (Theodoratou E), הוא סקירת "מטריה", שכללה סקירות שיטתיות ומטה-אנליזות של מחקרים שבדקו את הקשר בין רמת ויטמין D בפלסמה לבין משתנים בריאותיים שונים, ומטה אנליזות של מחקרים רנדומליים מבוקרים שבדקו תוספי ויטמין D. בסה"כ נכללו קרוב ל-300 מחקרים, שבדקו 137 משתנים בריאותיים, כולל ממאירות, השפעות שלדיות, מחלות אוטואימוניות\ מחלות מטבוליות, מחלות זיהומיות עוד.

המחקר לא מצא הוכחות משכנעות ברמה גבוהה לגבי התפקיד של ויטמין D ברמת מובהקות משמעותית, הן במחקרים תצפיתיים והן במחקרים רנדומליים מבוקרים, לגבי אף אחד מהמשתנים. מתן תוספי ויטמין D קשור כנראה בהפחתת הסיכון לעששת בילדים וברמת הורמון פראתירואיד בחולים עם מחלת כליות כרונית המצריכה דיאליזה. כמו כן, ישנו כנראה קשר בין רמת ויטמין D אצל האם לבין משקל הלידה.

ישנם ממצאים המרמזים לכך שרמות גבוהות של ויטמין D מעלות את הסיכון לנפילות וכן את הסיכון להיפרקלצמיה בחולים עם מחלת כליות כרונית שלא מצריכה דיאליזה.

המחקר השני, של צ'וודהורי ושות' (Chowdhory et al), הוא מחקר סקירה שיטתית ומטה אנליזה של מחקרים תצפיתיים ומחקרים רנדומליים מבוקרים שבדקו את הקשר בין רמת ויטמין D ומתן תוספי ויטמין D לבין תמותה מסרטן, תמותה קרדיו-וסקולרית ותמותה מסיבות אחרות.

בסה"כ כלל המחקר 73 מחקרי עוקבה ו-22 מחקרים רנדומליים מבוקרים, שכללו ביחד קרוב ל-900,000 משתתפים, רובם ממחקרי העוקבה. נמצאו הוכחות מהמחקרים התצפיתיים המעידות על קשר הפוך בין רמת 25-hydroxyvitamin D לבין הסיכון לתמותה בשל מחלות קרדיו-וסקולריות, סרטן וסיבות אחרות. מתן תוסף ויטמין D3 , אך לא D2, מפחית משמעותית את התמותה הכללית בקרב מבוגרים זקנים.

במאמר העורך, מצוינות מספר מגבלות הנוגעות למחקר השני, המטילות בספק את האפשרות להסיק ממנו מסקנות. מחקרים רנדומליים מבוקרים מבוצעים כעת ובתוך כמה שנים יהיו ממצאים חד-משמעיים יותר באשר לתפקיד של תוסף ויטמין D. בינתיים, לא ממומלץ לבצע בדיקות ויטמין D באופן גורף לאוכלוסייה הכללית, אלא במצבים הקשורים במחלות עצם.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

נושאים קשורים:  D2,  תוסף,  D3,  תמותה,  ויטמין D,  מחלות לב,  סרטן,  מחקרים,  מחלות אוטואימוניות
תגובות